Представляємо суперника. "Нива" (Тернопіль)


Тернопіль має давні футбольні традиції. Ще до 1939 року в місті існувало з добрий десяток футбольних команд - польських, українських, єврейських. У 50-х роках ХХ століття за часів СРСР найсильнішою командою Тернополя було «Динамо». Беручи участь у змаганнях серед колективів фізичної культури (КФК), динамівці кілька разів пробивалися до фіналу, однак там виступали невдало.

У 1958 році була створена нова команда «Авангард». Перший успіх прийшов до авангардівців у 1965 році - тоді вони фінішували другими в зональному турнірі. Через три роки «Авангард» виборов чемпіонське звання в класі «Б». Команда почала виступати у другій групі класу «А» і була перейменована на «Будівельник». Результати були такими: 1971 рік - 14 місце, 1972 р. - 15, 1973 р. - 20, 1974 р. - 19. Два роки поспіль невдач призвели до того, що команду було розформовано.

Повернення до Тернополя великого футболу пов’язане з командою «Нива», яку створив у Підгайцях (Бережанський район Тернопільської області) у червні 1978 року голова місцевого колгоспу «Шлях до комунізму» Іван Михайлович Потупа. 16 жовтня 1982 року «Нива» перемогла в першості України серед КФК і повернула Тернопільщині право участі в чемпіонаті СРСР. Ще два роки команда представляла місто Бережани, а в 1985 році перебазувалася до Тернополя.

У р. - 7, 1986 р. - 4, 1987 1983-84 роках команда займає 13 місце, у 1985 р. - 2, 1988 р. - 12, 1989 р. - 3, у 1990 та 1991 роках - 4. Поїхати з очками від цієї команди було за щастя. У рідному місті для неї не було авторитетів.

Вже довгий час «Ниви» немає серед футбольної еліти. Західний регіон взагалі характерний тим, що існує велика кількість маленьких клубів і лише три можуть похвалитися стабільним становищем - «Карпати», «Закарпаття» та «Волинь». А раніше саме «Нива» була фактично другим клубом Західної України після «Карпат».

У перші роки українського чемпіонату Леонід Буряк відразу підняв команду з зони вильоту до середини турнірної таблиці, залишивши по собі доволі добротну команду. Тяпушкін, Василитчук, Закотюк, Шищенко, Лєженцев, Нікітенко, Кирлик - найвідоміші з тих, хто засвітився у «Ниві». Ну і звичайно Ігор Біскуп, Олег Ящук, Михайло Дем`янчук та брати Капанадзе. Біскуп входить до когорти гравців, які зіграли більше 200 матчів в чемпіонатах України і зараз грає в Англії за міні-футбольний клуб USSR. Автанділ і Таріел Капанадзе входять до числа найкращих легіонерів-бомбардирів. Усі троє грали за «Ниву» до сорока років.

В національних чемпіонатах України «Нива» 10 сезонів провела у вищій лізі (найкращий результат - 7 місце в 1992, 1993/94 та 1997/98 рр.), 10 сезонів у другій лізі (переможець першості 2008/09 рр.) та лише третій сезон в першій лізі (2001/02, 2009/10, 2013/14 рр.).

Після вдалого сезону 1997/98 рр. справи команди пішли на спад. На рубежі тисячоліть керівництво клубу вирішило поправити справи за рахунок легіонерів з Грузії. Більшість з них, за словами Мдінарадзе, потрапили до команди безкоштовно. Це були хороші гравці, в певний момент вони давали результат, але з дисципліною у них не завжди складалося. До того ж при першій нагоді вони переходили з «Ниви» до більш заможних українських клубів. Під керівництвом Ігоря Юрченка окрім грузинів також грали Нікітенко, Біскуп, Михайлів, Розгон, Хоменко, Богатир. Потім за два сезони «Нива» опустилася на дві ліги вниз - із вищої до другої. Але навіть за час перебування у другій лізі команда підготувала ряд добротних гравців для елітних клубів - Гурін, Ждаха, Сернецький. А ось претендувати на підвищення у класі розпочала нещодавно. За підсумками сезону – 2012/2013 тернопільська «Нива» здобула путівку в перший вітчизняний дивізіон.

За «Буковину» та «Ниву» виступали: Дмитро Білоус, Дмитро Бідулька, Олександр Бойцан, Степан Винник, Леонтій Галюта, Роман Големба, Петро Голубка, Дмитро Гордей, Валерій Горошинський, Валентин Грегуль, Андрій Драголюк, Андрій Донець, Валентин Заяць, Ігор Зеленюк, Віталій Іванчук, Сергій Ільїн, Ігор Козуб, Валерій Кудлюк, Олександр Лакуста, Євген Лашук, Олександр Лисюк, Дмитро Мазур, Владислав Мальцев, Ігор Мельник, Василь Раковіца, Михайло Рябий, Віктор Ряшко, Богдан Самардак, Павло Сіротін, Олександр Семенюк, Юрій Скала, Ігор Цісельський, Орест Швець, Тарас Яворський.

ФСК "Буковина"